Czy jeżeli sięgnę po kokainę to się uzależnię?

Takie pytanie powinien zadać sobie każdy, kto choć raz zetknął się (choćby w myślach) z kokainą i jakąkolwiek formą substancji narkotycznych. Uważam, że najlepiej przyjąć uzależnienie się za pewnik i nigdy ich nie próbować. Czasami jednak ciekawość zwycięża rozum, dobrze jest zatem go wspomóc informacjami ułatwiającymi podejmowanie istotnych decyzji. Oceń zatem sam(a) stopień po przeczytaniu poniższej informacji. Oczywiście ludzie to nie małpy, ale pod wpływem czynników chemicznych granica może ulec zatarciu, warto zatem poświęcić chwilę na refleksję.

Pubdate: Wed, 23 Jan 2002
Source: Orange County Register (CA)
Copyright: 2002 The Orange County Register
Contact:
letters@ocregister.com
Website:
http://www.ocregister.com/
Details:
http://www.mapinc.org/media/321
Author: Will Dunham, Reuters

BADANIA NA MAŁPACH UKAZUJĄ ZALEŻNOŚĆ MIĘDZY SKŁONNOŚCIĄ DO PRZYJMOWANIA KOKAINY A POZYCJĄ SPOŁECZNĄ

Pozycja społeczna jest kluczowym czynnikiem w określaniu, skłonności do narkomanii konkluduje publikacja.

WASZYNGTON – Pozycja społeczna – bycie dominantem lub uległym – odgrywa witalną rolę w podatności do przyjmowania narkotyków oświadczyli naukowcy we wtorek ogłaszając wyniki badań, które mogą rzucić światło na uzależnienia u ludzi.

Naukowcy Wake Forest University w Winston-Salem, w Północnej Karolinie odkryli, że u małp rasy macaque małe grupy osobników okazujących uległość chętniej  aplikowały sobie dawki kokainy niż osobniki dominujące. 

Chemia mózgu połączona z pozycją społeczną wyjaśnia zjawisko, oświadczyli naukowcy w artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature Neuroscience.

Odkryli oni, że ulokowanie danego osobnika na małpim słupie totemicznym ma odzwierciedlenie w wydzielaniu substancji chemicznej mózgu – dopaminy, które jest blisko powiązane z nadużyw
aniem kokainy i innych substancji.


 
URL:  http://www.mapinc.org/drugnews/v02.n111.a02.html

Do góry strony