Tesla

Geroge Trinkaus

"TESLA The Lost Inventions"

By High Voltage Press

Biografia w pigułce.

TESLA NICOLA (1856-1943), wynalazca w dziedzinie elektryczności. Urodzony w Jugosławii. Kształcił się na Politechnice w Grazu i na Uniwersytecie Praskim. Pracował jako inżynier w Telefonii w Pradze i Paryżu. Wymyślił nowy rodzaj silnika nie posiadający komutatora, w które są zaopatrzone silniki na prąd stały, ale działający na zasadzie wirującego pola magnetycznego wytwarzanego przez wielofazowe prądy zmienne. Skonstruował jego prototyp. W Europie nie znalazł nikogo, kto by się tym zainteresował. Wyemigrował do USA (1884). Współpracował przez pewien okres, niezbyt szczęśliwie z Tomaszem Edisonem (który go wykorzystał i oszukał). Założył własne laboratorium i otrzymał patenty na silnik wielofazowy, dynama, transformatory do kompletnego systemu prądy zmiennego.

Zawarł układ z George’m Westinghouse’m, który za 1 milion dolarów kupił od niego "wielofazowe" patenty oraz zobowiązał się dopłacenia tantiem. Wraz z Westinghouse’m rozpoczął batalię przeciwko Edisonowi, mającą na celu przekonanie opinii publicznej o skuteczności i bezpieczeństwie prądu zmiennego w odniesieniu do prądu stałego. Osiągnęli sukces uzyskując akceptację prądu zmiennego na całym świecie. Również wraz z Westinghouse’m oświetlił tereny Światowych Targów w Chicago, wybudował elektrownię wodną na wodospadzie Niagara i zainstalował system prądu zmiennego w kopalniach srebra w Colorado i innych przemysłach. Na przełomie stuleci uzyskał sławę porównywalną do Edisona gdyż media promowały go wraz ze wzrostem przemysłu elektro energetycznego. Eksperymentując niezależnie w swoim laboratorium na Manhattan’ie rozwinął i opatentował urządzenia elektryczne oparte o lepsze możliwości wysokonapięciowych prądów wysokiej częstotliwości: cewkę indukcyjną (Zwaną od jego nazwiska cewką Tesli), radio, oświetlenie wysokiej częstotliwości, promienie X, elektroterapię. [...]Wynalazki z dziedziny wysokiej częstotliwości zostały zignorowane przez współczesną technologię podobnie turbina talerzowa, odbiornik darmowej energii jak i inne wynalazki. [...]

Tłumaczył J. Maciej Trojanowski© jmte@zigzag.pl 

Jeśli Cię to zainteresowało bądź optymistą, już niedługo będziesz mógł (-ogła) kupić książkę Georga Trinkausa "Tesla the lost inventions" po polsku.

Początek strony